Már a magyar sajtó kormányközeli része is teleharsogta a netet azzal a hírrel, hogy Elon Musk, a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium (DOGE) vezetője történelmi csalást leplezett le. Állítása szerint ugyanis az adatbázisokban kutakodva arra lettek figyelmesek, hogy 100, 200 és akár 300 évesek is vannak a rendszerben. Tehát olyan emberek, akikhez tartozik élő Social Security Number viszont nincs halálozási dátum megadva. Ebből ők azt a következtetést vonták le, hogy itt bizony óriási csalás van a háttérben. Hiszen ezek a halottak pénzt kaptak az államtól és még szavazhattak is (vagy legalábbis mások a nevükben) a választásokon.

Azóta a Fehér Háztól érkezett egy frissítés miszerint nem megy ki többmillió 100 év felettinek jogosulatlan nyugellátás, hiszen már több mint 10 éve bevezették azt a szabályt, hogy 115 év felettieknek nem jár automatikusan a nyugellátás, azt csak egyedi elbírálás esetén folyósítják.
A neten eközben arról kezdtek írni, hogy ez azért van, mert a társadalombiztosítási rendszer az elavult COBOL programnyelven van írva, és annak a default dátum értéke 1875-05-20, és hogy mennyire gáz már ez a programnyelv és így a teljes rendszer.
A COBOL bár valóban baromi régi, nem nevezhető rossznak vagy gáznak. Nagyon robosztus rendszereket terveztek vele, és akik akkor dolgoztak azokon a rendszereken nem bootcampeken és indiai YT videókon nevelkedtek, hanem komoly mérnökök voltak. A COBOL-t könnyű okolni, és sokan felugrott a hate train-re, hogy jól megköpködjék.
Valójában a COBOL-nak nincs dátum típusa és nincs univerzális default értéke se. Ennek beállítása teljes mértékben a programozón múlik, erre többen is felhívták a figyelmet a neten pl itt és itt. Szóval inkább tűnik egy anno a fejlesztők által kijelölt referencia pontnak, semmint egy programozási nyelv problémájának.
Inkább arról lehet szó, hogy eleve rosszul rögzítették az adatokat és Elon Musk túl hamar akart következtetéseket levonni. Amikor az 1950-es, 1960-as években megtervezték ezt a rendszert, elképzelhető, hogy a különböző adatforrások összefésülése, másolása közben hibák keletkeztek. Ezeket a hibákat aztán forráshiány miatt nem szűrték ki azóta se a rendszerből.
Az alapértelmezett dátum probléma egyébként azért sem lehet magyarázat, mert ha valóban ez lenne a helyzet, akkor a 150 évesek után nem lennének további rekordok. Ehelyett azt látjuk, hogy a 220 és 229 éves sávban hirtelen van egy kiugrás.
Musk-ék azt a hibát követték el, hogy valószínűleg a COBOL kódot megkerülve, közvetlenül a DB-ből szűrték le az adatokat, és bár nem látunk rá a struktúrára, elképzelhető, hogy vannak egyéb olyan mezők és kapcsolatok, amelyek összefüggéseit csak a kód ismeri, és dobja ki egy adott személyről, hogy élő-e vagy halott.
A Musk-kal és Trump-pal nem szimpatizáló, COBOL-hoz nem értők pedig ott követték el a hibát, hogy nem néztek jobban utána az információknak.