Az AI elveszi a programozók munkáját?

Vélemény: a programozó, akinek az AI elvette a munkáját

Ha tetszett, oszd meg ismerőseiddel!

Nem olyan rég láttam a Programozók Facebook csoportban azt a hírt, aminek felütése ez volt: “Évi 54 milliót keresett, most lakókocsiban él a programozó”. Csakazért se fogom belinkelni az Origo-t, aki szeretné keressen rá. Természetesen jöttek a hozzászólok, akik nem értették a szituációt: évi 54 milliót Ft és nem tudott félretenni?

Elsőre nekem is gyanús volt a cikk, hiszen tudjátok, hogy évekig írtam a Humbug blogot, ahol álhírekkel és összeesküvés-elméletek leleplezésével foglalkoztam, így a csengő egyből megszólalt a fejemben: talán érdemes utánanézni az igazságnak.

via GIPHY

Először ugyanis arra gyanakodtam, hogy itt valamiféle gerilla marketing akció zajlik. Shawn-nak van Youtube csatornája, Linkedin profilja, szakmai blogja, tehát aktívan gyártja a tartalmakat (nem úgy mint én). Így joggal gondolhattam, hogy ez az egész nem szól másról, mint arról, hogy egy provokatív felütéssel interakciót váltson ki a közönségből, ezzel nagyobb elérést generálva magának. Szerencsére megtaláltam az úriember substack blogját és el is olvastam a bejegyzését, így már bátran mondhatom: semmiféle gerilla akcióról nincs szó, a történet ennél szomorúbb.

Háttér

A blogposztban hosszasan írja le a körülményeket én csak pár dolgot ragadnék ki belőle. Shawn szegény családból származik, anyja mozgáskorlátozott, apja drogproblémákkal küzdött és ott is hagyta őket még egészen fiatal korában. A férfi jelenleg 40+-os, és 20 év webfejlesztői tapasztalata van, de elmondása szerint nem talál jelenleg munkát hiába küldi az önéletrajzát százszámra. Volt félretett vagyona, de azt azóta pénzre kellett váltania, tehát mondhatjuk azt, hogy mostmár nincs vagy csak kevés van neki, és azt próbálja tartalékolni. Mindent IS csinál: tartalmat gyárt, van portfólió oldala, DoorDash-ezik (olyan mint itthon a Foodora, Wolt, stb), többféle kisebb-nagyobb melója is van.

Blogját általában 10-20 ember követte, de a Forbes egyik szerzője meglátta a bejegyzését és úgy gondolta, jó ötlet lehet torzítva leadni azt, amiről az egész szól. Milyen jól ráérzett, hiszen még én is billentyűt ragadtam miatta…

Free real estate

Jelenleg három ingatlannal rendelkezik: az egyikben rokkant édesanyja él, a másodikat Airbnb-n árulja, a harmadik renoválása folyamatban, csak éppen elfogyott a pénz és lassan halad vele (átérzem). New York államban él, és hát a lakhatás nem olcsó dolog ott sem, az ingatlanokat meglehetősen drágán mérik. Főleg ha az ember önerőből akarja megvenni ezeket.

via GIPHY

Mondhatnánk erre, hogy ez tökjó, “mit sír a szája három házzal?“. Csakhogy nem ilyen egyszerű a szituáció. Az egyik ingatlant, ahogy említettem édesanyjának adta. Nyilván senki nem akarja hajléktalanná tenni a saját szülőjét.

A második ingatlan már érdekesebb, amit Airbnb-n hirdet. Gondolnánk, hogy Airbnb, milyen király, biztos dől a lé. Hiszen ezzel van tele a sajtó, hogy az Airbnb-n hirdetők bőre alatt is pénz van. Sajnos, ahogy lenni szokott a többség éppenhogycsak kijön az Airbnb-ből. Van viszont egy látványos kisebbség, akikkel nyilván el lehet adni a platformot.

Mindennel így van ez: a Youtube, Twitch is hasonló. Sokan streamelnek, vagy gyártanak valamilyen tartalmat, de csak kevesen futnak be igazán. Viszont ők azok, akikre mindig példaként lehet hivatkozni, hogy lám-lám ezt te is elérheted csak egy kamera kell hozzá. Legnagyobb hazugság. A linkelt cikkben írtam arról, hogy mi minden szükséges ahhoz, hogy profi streamer/tartalomgyártóvá avanzsálj. Plot twist: nem elég csak egy kamera.

Visszatérve az ingatlanhoz! Elmondása szerint borzasztóan távol esik mindentől és a zord, kiszámíthatatlan időjárás miatt igazából 2 hónap van az egész évben, amikor igazán kiaknázható lenne a benne rejlő potenciál. Természetesen ekkor is előfordulhat, hogy a rossz időjárási körülmények miatt nem foglalnak szállást nála az emberek. Maradjunk annyiban, hogy nem ez volt a legjobb befektetése.

A harmadik ingatlan helyzete érthető valamennyire: nem akarja eladni, addig amíg nincs teljesen felújítva, és nem éri el a teljes piaci értékét.

Nem vagyok ingatlanszakértő és nem vagyok coach sem, de az józan ésszel is belátható, hogy itt azért Shawn több ponton is hibázott. Az Airbnb-s ingatlant nyugodtan eladhatná, ha ennyire veszteséges üzemeltetni. A harmadik ingatlant felújíthatja a második ingatlanból befolyó pénzből, vagy akár el is adhatná így, félkészen. Félkész állapotban is többet érhet, mint amennyiért megvette, mivel az ingatlan árak – bármilyen hihetetlen – csak nem akarnak beszakadni. Épp ellenkezőleg. Minden korábbi rekordot megdöntve tovább emelkednek.

Egyetlen dolgot nem javasolnék neki: visszaköltözni az édesanyjához. Számomra is egy nagy visszalépés lenne, ha vissza kellene költöznöm a szülői házba, ezért ezt abszolút megértem, hogy nem akarja megtenni. Plusz ha ezt megtenné, talán még jobban elvágná magát a lehetőségektől, hiszen édesanyjáról kellene gondoskodnia. Így marad a lakókocsiban tanyázás.

A poverty mindset hatása

A cikkek által talán kevésbé hangsúlyozott része a dolognak, hogy szegény családból származik, ahol édesanyja mozgáskorlátozott, apja pedig elhagyta és drogproblémákkal is küzdött. Ezek olyan hozott viselkedésminták, és feldolgozatlan traumák, amelyek rányomják a bélyegét az egész életére, gondolkodására és pénzhez/tulajdonhoz való viszonyára.

A szegénységi gondolkodásmóddal rendelkezők gyakorlatilag saját maguk ellensége: úgy tudják önmagukat szabotálni, hogy észre se veszik. Shawn esetében ez több helyen is érezhető. A mások hibáztatása, a folyamatos áldozatszerep, a rossz döntésekhez ragaszkodás mind-mind ennek köszönhető.

Van az a mondás, hogy az embert kiveheted a gettóból, de a gettót nem veheted ki az emberből. Nos ez nagyon jól illeszthető Shawn esetére is.

Értem a frusztráltságát, de úgy gondolom, hogy nem jó irányba vetíti a haragját és dühét. Azt állítja, hogy az AI vette el a munkáját és emiatt nem talál állást, holott ő sajátmagát is szabotálja. Nagyon szétaprózza a figyelmét, ahelyett, hogy pár dologra fókuszálna. Nem látja be, hogy hibás döntés volt az Airbnb-n hirdetés miatt megvenni a második ingatlant, és nem akar szabadulni tőle. És nem veszi figyelembe azt se, hogy valószínűleg azért nem kap állást, mert mindenhol vagy nagy leépítések vannak, vagy hiring freeze miatt szünetel a felvétel.

A habzsidőzsi kor vége

Azt kell megérteni, hogy a programozói aranykornak most egy időre vége. Hogy miért mondom ezt? Pontosabban nem is én mondom ezt, hanem Orosz Gergely, hívta fel a figyelmet egy érdekes kapcsolatra. Az elmúlt 10-15 éves periódusban a banki kamatok szuper alacsonyak voltak. Éppencsak 0 felett voltak kicsivel. Így a bankban tartott pénz alig hozott valamit. A befektetők ezért hajlamosabbak voltak a kockázatosabb, de nagyobb (0-nál még a 0.0001% is jobb) megtérüléssel kecsegtető területekbe invesztálni, ilyen volt a programozás/techvilág. A Spotify, az OpenAI és még sok más mostanra befutott cég is ebben az időszakban kapott komolyabb tőke injekciót.

2016 körül ugyan elkezdtek emelkedni az alapkamatok, ahogy a grafikonon is látható, de épphogy elérték a 2%-ot, máris jött a COVID ahol a kormányok gyors kamatvágásokkal operálva megint 0 közelébe lökték a kamatszintet. Amint a COVID eltűnt, baromi gyors emelkedésbe kezdtek a banki alapkamatok. Így a befektetőknek már jobban megérte a biztos, és viszonylag nagy megtérülést hozó befektetésben tartani a pénzüket. Emiatt gyakorlatilag elzáródott a pénzcsap, ami a techvilág elmúlt 10-15 évét jellemezte. Egy új, sokak számára ismeretlen terepre tévedt a techvilág ezzel, ahol a korábban alkalmazott praktikák nem működnek már. Teljesen megváltozott a helyzet.

Az a csúnya AI azért csak akadályozza a munkához jutást

Amiben talán igaza van, hogy a HR-esek és fejvadászok egyre több AI megoldást alkalmaznak a megfelelő jelöltek előszűrésére. Már nem ember nézi át a CV-det első körben, hanem egy robot és ha nem talál relevanciát vagy valami furcsaságot talál benne, akkor már egyből megy is kukába.

A probléma, hogy Shawn teljes neve ugyanis Shawn K, csak így, egybetűsen, ami teljesen legális név. A baj az, hogy igazából még egy alap validátor is meg tudja fogni ezt, azok ugyanis legtöbbször 2 karaktert kérnek legalább be a névnél.

Simán elképzelhető, hogy míg régebben amikor emberek ellenőrizték a CV-t, akkor nem volt ezzel gond. Viszont az AI eszközök egyből visszadobják, mert bot által írtnak gondolják. Az AI eszközöknek is az a legnagyobb problémája, hogy gyakran azok sem értik a működését, akik használják és zokszó nélkül elfogadják annak döntését.

Összességében én úgy látom, hogy Shawn esete inkább azt mutatja meg, hogy attól, mert valaki programozó lesz még nem biztos, hogy tud boldogulni az életben. Rossz üzleti döntéseket hozott, amikhez kitartóan ragaszkodik most is. Így továbbra sem vagyok meggyőződve arról, hogy az AI vette el a munkáját, de a neve miatt talán az AI eszközök világában kicsit nehezebben boldogul.

Azt kívánom, hogy a posztja virálissá válása miatt kapjon majd néhány állásajánlatot, és legyen rendes, jól fizető állása. Remélem belátja, hogy túlságosan is pesszimistán látja a világot, és mindössze arról van szó, hogy nagyon összecsaptak a feje felett a hullámok. Keserűségét, csalódottságát pedig egy blogposzt formájában tárta a világ elé. Ez viszont még mindig csak egyetlen ember életútja és története, nem pedig általános jelenség.

Hogy tetszett a poszt?

Van bármi észrevételed?


Ha tetszett, oszd meg ismerőseiddel!

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük